arrow_upward

Pri stole v Betánii

Ku knižnej novinke od Marka Ivana Rupnika: Pri stole v Betánii, vyberáme z upútavky v časopise Zasvätený život:

... texty, ktoré sa týkajú Betánie, hovoria o priateľstve, láske, chorobe, smrti a víťazstve nad ňou. Sú to texty, ktoré nielen „voňajú“ olejom, masťou, intimitou, sviatočnosťou, ale ktoré hovoria aj o slzách a napomenutiach. Tým, že autor spája evanjeliové príbehy o Betánii, Marte, Márii a Lazárovi, vidíme, že vzťah ku Kristovi nie je vôbec samozrejmou vecou, nie je niečím, čo už bolo vopred stanovené, ale že ide o dynamickú skutočnosť, kde sa strieda bolesť s radosťou, choroba s uzdravením, smútok so sviatkom, pretože ide o prechod od smrti k životu. Ide o cestu, nie o nejaké jednoduché vyzrievanie, o podobenstvo, ktoré má svoj začiatok a cieľ.

Nie je to priama cesta, preto ju nemôžeme prirovnať k projektu cesty, a teda ani k životnému „projektu“. Tu ide o povolanie, o hlas, ktorý ťa osloví, o tvár, s ktorou sa stretneš, a vzniká tak životný príbeh.

Dynamika povolania je vždy príbeh nie jedného izolovaného človeka, ale príbeh, ktorý je prepojený na dejiny povolania iných ľudí. Priľnúť ku Kristovi znamená byť súčasťou „siete“ vzájomných vzťahov... Tu sa však otvára aj tajomstvo drámy.

Aj priateľstvo, ako každá iná láska, pozná súčasne aj slobodu, a teda drámu. V určitom zmysle túto drámu priateľstva prežívajú aj Marta a Mária, keď zistia, že svojou láskou nedokážu udržať Lazára pri živote, ale že im ho smrť vytrhla z rúk. Sestry sú si vedomé, že ich láska je úplná, a predsa nedokáže Lazára uzdraviť. Akoby mali skúsenosť, že na jednej strane ich láska je silná, no na druhej strane dráma sveta je veľmi krutá.

Vo svojom priateľovi Ježišovi Kristovi predsa však objavia jednotu tejto lásky: tá istá nebeská láska je dramatickou láskou sveta, a preto porazí zlo sveta. V Kristovi tak znovu nachádzajú Lazára a spolu s ním vytvárajú nový vzťah, pretože objavia aj nový vzťah medzi nimi dvoma. Táto láska žiari prostredníctvom veľkonočného prechodu cez smrť k zmŕtvychvstaniu maximálnym svetlom Ducha Svätého. Ide však o lásku, ktorá je prítomná už od začiatku ich vzťahu.

Priateľstvo teda prežívame v tomto „priestore“, vďaka ktorému sme si novým spôsobom blízki. A týmto priestorom je mŕtvy a vzkriesený Kristus. Priateľstvo je teda dar, prostredníctvom ktorého máme s niekým iným osobitnú účasť na Kristovej spáse...

(celá upútavka tu: Nový príbeh v Betánii, časopis Zasvätený život)

Už od roku 1994 vám svoje služby ponúkame v našej predajni Krestanskej literatúry, hudby a videa. Nájdete nás na Lazovnej ulici c.1 v Banskej Bystrici.
place
Lazovná 1, 974 01 Banská Bystrica
phone
mobil: +421(0) 48 412 46 36, +421(0) 917 267 485
email
mail: eshop@rosa.sk
schedule
Pondelok - Piatok
09:00 – 12:30 13:00 – 17:00
send
Newsletter
Ak chcete dostávať novinky v našom obchode do emailovej schránky, odošlite nám Vašu emailovú adresu.
Zadaním e-mailovej adresy dávate výslovný a bezvýhradný súhlas so spracovaním osobných údajov
credit_card
Podporujeme platobné brány
©2019 www.www.rosa.sk, všetky práva vyhradené,
Kopírovanie akejkoľvek časti tejto stránky bez písomného súhlasu autora je zakázané.

navrhol, naprogramoval a rozhýbal